Przydatność mąki

Działania zapobiegające rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-Cov-2 w Przedsiębiorstwie Zbożowo-Młynarskim „PZZ” w Stoisławiu S.A.

W związku z działaniami zapobiegającymi rozprzestrzenianiu się koronawirusa SARS-Cov-2, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pracowników Przedsiębiorstwa Zbożowo-Młynarskiego „PZZ” w Stoisławiu S.A. a także współpracujących instytucji i kontrahentów Zarząd Spółki, postanowił ograniczyć dostęp do zakładu oraz do biura Spółki aż do odwołania.

Część pracowników będzie wykonywać swoje zadania zdalnie, poza miejscem pracy. Dlatego zwracamy się do Państwa z prośbą, aby bieżące sprawy załatwiać drogą telefoniczną lub poprzez pocztę elektroniczną. Dane kontaktowe do komórek organizacyjnych znajdują się w linku www.stoislaw.com.pl w zakładce „Kontakt”.

W przypadku kierowców firm zewnętrznych wjeżdżających na teren Przedsiębiorstwa Zbożowo-Młynarskiego „PZZ” w Stoisławiu S.A.

prosimy o nieopuszczanie pojazdu bez uzasadnionej przyczyny. Wszyscy kierowcy firm zewnętrznych wjeżdżający na teren Spółki muszą być zaopatrzeni i ubrani w półmaski i rękawiczki ochronne.

O zmianach w organizacji pracy w Przedsiębiorstwie Zbożowo-Młynarskim „PZZ” w Stoisławiu S.A. informować  będziemy na stronie internetowej na bieżąco. Zdajemy sobie sprawę, że wprowadzone regulacje mogą powodować niedogodności i trudności organizacyjne, ale w tej szczególnej sytuacji zdrowie i bezpieczeństwo są wartością nadrzędną.

aktualne informacje i zalecenia na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus

 Kontakt do Przedsiębiorstwa Zbożowo-Młynarskiego "PZZ" w Stoisławiu S.A.

Centrala tel. +48 94 34 55 900 e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Sekretariat tel. +48 94 34 55 940

 

Otwórz

Rejestracja użytkownika

*
*
*
*
*
*

* Pola wymagane.

Przydatność mąki i jej rodzaje

Nazwa mąki Typ mąki Przydatność
Mąka tortowa

Typ 450 – mąka bardzo
drobna

Do wszelkich wypieków ze szczególnym uwzględnieniem tortów. Mąka jest bardzo jasna, ale mniej lepiąca.
Mąka krupczatka

Typ 450 – mąka gruba o konsystencji kaszki

Wyśmienita do makaronów i ciast kruchych.

Mąka koszalińska, wrocławska, poznańska

Typ 500 Podstawowa mąka do klusek, naleśników i pierogów, ale także do różnego rodzaju ciast wymagających kleistości np.: rogaliki, krokiety.
Mąki piekarnicze

Typ 550, 650, 750, 850, 1800, 2000.

Nadają się na chleb, bułki, precle lub do innych celów kulinarnych, ale to mąki ciemne.

Typ mąki oznacza zawartość minerałów. Im wyższa liczba oznaczająca  typ mąki, tym więcej minerałów ona zawiera, ale jednocześnie jest ciemniejsza i ma  grubszą granulację.

Jeżeli zastosuje się  polskie przepisy na ciasto, a użyje nieodpowiedniej mąki lub nie zwróci się  uwagi na to, jaką mąkę zaleca przepis, to  zamiast wspaniałego ciasta można  uzyskać „gniota.”

Jak widać z tabeli mąki różnią się między sobą. Mąka tortowa różni się od krupczatki tylko granulacją. Krupczatka ma granulację kaszkową, a tortowa jest najbardziej miałką mąką pszenną. Obydwie są bardzo jasne, ale mają odcień kremowy. Obydwie mają bardzo dużo glutenu czyli białka, stąd muszą być wyeliminowane z diety bezglutenowej. Nadają się na ciasta, torty, naleśniki, pączki, ciastka, lane kluski itd. Mniej nadają się na pierogi i makaron, bo są mniej „klejące” niż mąki typu 500

Mąki wrocławska, poznańska, koszalińska – jak na to wskazuje typ mąki, są nieco ciemniejsze niż mąka tortowa i nadają się na kluski, pierogi i wszystkie te potrawy, które wymagają dobrej lepkości. Praktycznie mogą być stosowane powszechnie do wszystkich potraw, ale pod warunkiem, że są to prawdziwe mąki bez dodatków.

Zarówno mąka wiejska jak i luksusowasą to mąki ciemne, o czym świadczy liczba przy typie (550,650). Wszystkie inne mąki babuni, dziadunia, puszyste, królewskie, dziadowskie itd. są najczęściej z dodatkami chemicznymi.

Jeżeli okaże się, że nabyta przez Was mąka jest biała jak papier, to znaczy, że ma dodatek wybielacza, ale także może zawierać suchy gluten i inne składniki chemiczne.